نکات مهم حقوقی

برخی از نکات مهم حقوقی که دانستن آنها ضروری است در این مقاله بررسی خواهد شد. تعدادی از مهم ترین علل مراجعات قضایی مردم در ادامه گفته میشود که ریشه در نادانستنی های حقوقی و قضایی افراد دارند.

1-پرهیز از انجام معاملات با دست‌ نوشته یا قولنامه عادی:

اولین نکته حقوقی مهم در رابطه با دست نوشته ها است. اسناد و دست‌نوشته‌های عادی قابل‌انکار و تردیدند؛ بنابراین برای انجام معاملات و تنظیم سند، در مرحله اثبات اصالت، بسیارخطاپذیرند. بسیاری از این نوشته‌ها، جعل می‌شوند، اثبات اصالت نوشته عادی توسط کارشناسان بسیار مشکل است. لازم است افراد از دست نوشته اجتناب کنند و جایی که دسترسی به دفاتر اسناد رسمی نیست، در تنظیم سند عادی حتما دونفر شاهد بگیرند.

2-عدم اثبات اصالت سند عادی، در حکم جعل است:

اگر احراز اصالت دست نوشته یا سند عادی صورت نگیرد، سند جعلی محسوب شده و در صورت شکایت فرد ذینفع، پرونده جزایی با عنوان «جعل» و «استفاده از سند مجعول» قابل طرح خواهد بود که مجازات آن حداقل شش ماه حبس است. تنظیم رسمی سند می‌تواند از این مشکلات جلوگیری کند. یکی از موارد شایع در این مشکل، بذل و بخشش مهریه با دست نوشته عادی بین زن و شوهر است.

تعدادی از مهم ترین علل مراجعات قضایی مردم

3-ضرورت استعلام وضعیت ثبتی ملک قبل از معامله:

قبل از خرید ملک یا زمین، لازم است در مورد ملک و مستغلات از اداره ثبت اسناد استعلام کرده و پس از آن اقدام به امضا قولنامه و تبادل وجه معامله کنید. زیرا ممکن است ملک به علل قانونی در توقیف و یا رهن بوده یا فرد فروشنده اجازه معامله نداشته باشد؛ پس استعلام و تخصیص کد رهگیری مانع مراجعات قضایی خواهدشد.

4-دانستنی‌های مهریه:

از نکات مهم حقوقی مهریه است. مهریه بالای ۱۱۰ سکه با معرفی و توقیف اموال، نظیر ملک، دارایی، حساب بانکی، حقوق دریافتی ماهانه و… قابل وصول است. مهریه پس از فوت زن، توسط ورثه و پس از فوت شوهر، توسط زن از اموال باقی مانده شوهر قابل وصول است. بذل و بخشش مهریه با دست نوشته عادی به راحتی قابل اثبات نیست، لازم است این امر در دفاتر اسناد رسمی انجام شود.

5-معامله صوری به قصد فرار از دین، جرم و قابل پیگیری است:

گاهی افراد برای اینکه بدهی مالی خود را نپردازند، اموال را به نام فرد دیگری انتقال می‌دهند. این معامله از نظر قانون صوری نامیده می‌شود. در بسیاری از موارد اموال به نام اعضای درجه یک خانواده وی انتقال می‌یابد و یا تاریخ معامله نزدیک به زمان وقوع دعوا در دادگاه و مقدم بر نقطه نزاع بوده و یا مبلغ معامله مبادله نشده باشد. در این‌صورت، دادگاه آن معامله را باطل کرده و با شکایت ذینفع، فرد به دلیل فرار از دین به چهار ماه تا دوسال حبس محکوم می شود.

6-نکات حقوقی مهم در رابطه با صیغه محرمیت در دوران نامزدی:

ششمین نکته از نکات مهم حقوقی در رابطه با عقد موقت می باشد. بسیاری از خانواده ها بدون اطلاع از اثرات حقوقی نکاح موقت، نسبت به اجرای صیغه محرمیت در دوران نامزدی اقدام می‌کنند و ناخواسته با مشکلاتی روبرو می‌شوند. برای نکاح موقت، مبلغ ناچیزی مهریه تعیین می‌کنند که با پایان یافتن دوره محرمیت، طرفین اقدام به نکاح دائم کنند. مشکل از آنجا آغاز می‌شود که مرد به دلایلی با جاری شدن نکاح دائم مخالفت می‌کند. با این امتناع، خانواده دختر متضرر شده و با دریافت مهریه ناچیز، دختر به خانه پدر برمی‌گردد. چه بسا در طول مدت نکاح موقت، زوجیت نیز واقع می‌شود.

7-وعده قبل از عقد نکاح، تعهد ایجاد نمی‌کند:

در خواستگاری، توافق پسر و دختر و یا خانواده‌های دو طرف درباره نکاح یا ازدواج آتی ایجاد تعهد و حتی مشروعیت رابطه زناشویی ایجاد نمی‌کند. طبق قانون مدنی وعده ازدواج، ایجاد زوجیت نمی‌کند، حتی اگر تمام یا قسمتی از مهریه که بین طرفین مقرر‌ شده، پرداخته شده باشد. پس وعده‌هایی که عرفا بین خانواده‌ها تبادل می‌شود، ارزش حقوقی و یا سند رسمی را ندارند. هر یک از زن و مرد، در زمان خواستگاری یا تا وقتی که عقد نکاح جاری نشده است، می‌تواند از وصلت امتناع کند. نمی توان به هیچ‌وجه، او را مجبور به ازدواج کرد یا به جهت صرف امتناع از وصلت، مطالبه خسارتی کرد.

8-میزان مهریه همان اظهار اولیه در حین عقد رسمی نکاح است:

گاهی اوقات خانواده ها هنگام جاری شدن صیغه نکاح، مهریه محدودی اعلام می‌کنند. سپس  برای ثبت در دفترخانه، میزان مهریه را افزایش می‌دهند که از نظر قانون مورد قبول نیست. مهریه اصلی همان است که هنگام جاری شدن صیغه نکاح اعلام می‌شود. اما اگر خانواده‌ها هنگام مراجعه به محضر گاهی مهریه‌ای مغایر با آنچه شفاهی توافق کرده‌اند، درج کنند. این اظهار در محضر مستند خواهد بود و دادگاه به توافق قبلی که رسمی نبوده، توجه ندارد.

9-افزایش مهریه بعد از وقوع عقد:

آخرین مورد از نکات مهم حقوقی افزایش مهریه است. افزایش ثانوی مهریه مورد استناد نیست. زیرا بعد از وقوع عقد و ثبت مهریه، طرفین اقدام به افزایش مهریه می‌کنند و حتی اقرارنامه‌ای تنظیم و توضیحاتی اضافه می‌شود. این شرایط جدید نمی‌تواند به عنوان مهریه اصلی تلقی شود. در واقع افزایش بعدی یک تعهد است که عنوان و امتیازات مهریه را ندارد.