طلاق به درخواست زن

مراحل طلاق به درخواست زن

 

در ایران طبق قوانین فقهی، طلاق با اختیار شوهر است که می تواند با شرایط طلاق زوجه که در قانون آمده یعنی پرداخت حقوق مالی زوجه و طی مراحل قانونی طلاق، دادخواست طلاق داده و به رغم مخالفت همسرش او را طلاق دهد. اما طلاق به درخواست زن بدون رضایت شوهر کمی دشوار است.

 

شروع مراحل درخواست طلاق از طرف زن

 

سخت ترین و مهم ترین پرونده خانوادگی در دستگاه های قضایی، درخواست طلاق از طرف زن (زوجه) است. بر اساس قانون مدنی و مقررات فقهی، طلاق در اختیار مرد است و زن تنها با داشتن دلیل موجه و اثبات آن می تواند تقاضای طلاق کند مگر در موارد طلاق توافقی یا اینکه زن حق طلاق (که در مقاله های جدا به اینها می پردازیم) داشته باشد.

به شدت توصیه می شود قبل از هرگونه اقدام به طلاق توسط زن با وکیل متخصص در امر طلاق مشورت شود زیرا شرایط خاص خود را دارد و نیازمند اطلاعات کافی و ارائه دلائل محکمه پسند در زمینه رویه ی دادگاه خانواده، تجدید نظر و دیوان عالی کشور است تا منجر به باخت و اتلاف وقت و انرژی نشود.

در ابتدا بایستی دادخواست طلاق زوجه در دفتر الکترونیک قضایی ثبت و سپس به دادگاه خانواده فرستاده شود.

https://news.miami.edu/bus/_news-assets/images/2020/08/businessdivorce_hero_940x529.jpg

شروع مراحل طلاق

 

اگر طلاق توافقی نباشد و یا حق طلاق ندارید باید دادخواست طلاق از طرف زوجه تقدیم دادگاه خانواده کنید. پرونده طلاق از طرف زن، ۳ مرحله دارد.

زن یا شوهر می توانند در صورتی که حکم دادگاه اول (بدوی) به ضرر آن هاست در مهلت ۲۰ روزه تجدید نظر خواهی کنند. پرونده پس از تبادل لوایح به دادگاه تجدید نظر فرستاده می شود و پس از صدور رای توسط شعبه دادگاه تجدید نظر، در فرجه ۲۰ روزه هر کدام از طرفین که رای به ضرر او باشد می تواند فرجام خواهی کند. در این صورت پرونده به دیوان عالی کشور ارسال می شود.

گاهی ممکن است، دیوان از رای دادگاه تجدید نظر نقض بگیرد و مجددا پرونده به دادگاه تجدید نظر تقدیم گردد در این صورت پس از صدور حکم مجدد از سوی شعبه دادگاه تجدید نظر باز هم امکان فرجام خواهی مجدد وجود دارد.

ماهیت طلاق با عجله سازگار نیست جز در موارد طلاق غیابی و یا اینکه  زوج در دادگاه حضور نیابد و یا اعتراض نکند که زمان کمتری به طول می انجامد.

دلایل و شرایط طلاق به درخواست زن

 

اثبات یکی از شرط های سند ازدواج که می توانید با مطالعه سند نکاحیه خود ۱۲ شرط را در آن به صورت چاپی ببینید و سپس از فرد متخصصی بخواهید تشخیص دهد کدام یک از این شرط ها مربوط به وضعیت شماست.

عسر و حرج زن یکی از دلایل طلاق طبق ماده ۱۱۳۰ قانون مدنی است. عسر و حرج یعنی شرایطی که ادامه زندگی را برای زوجه با سختی همراه است و تحمل کردن آن دشوار است.

 

از جمله عواملی که زن با استناد به آنها می تواند طلاق بگیرد:

 

 • اعتیاد مضر شوهر
 • نپرداختن نفقه حداقل به مدت ۶ ماه
 • مریضی لا علاج شوهر
 • امراض مقاربتی شوهر
 • بچه دار نشدن زوج
 • ترک زندگی توسط زوج
 • ازدواج مجدد بدون رضایت همسر اول
 • محکومیت شوهر به زندان بالای ۵ سال یا ارتکاب به جرایمی که بر خلاف شان زوجه است
 • سو رفتار و سو معاشرت ( ضرب و جرح، توهین،… )
 • عدم تهیه مسکن برای مدت غیر متعارف
 • اثبات خیانت همسر در دادگاه
 • با شرایطی کراهت شدید زوجه همراه با بذل کل مهریه
 • بلاتکلیف رها کردن زوجه
 • نداشتن رابطه جنسی برای مدت غیر متعارف
 • مشکلات زناشویی ناشی از عیوب مرد
 • رابطه جنسی غیر متعارف
 • با شرایطی دوری طولانی زوجین از همدیگر
 • ·       …

مدت زمان طلاق از طرف زوجه

 

بر اساس قانون طلاق و آیین دادرسی مدنی، پرونده ۳ دادگاه را طی می کند. دادگاه بدوی، دادگاه تجدید نظر استان مربوطه، دیوان عالی کشور. در حالت عادی اگر،هیچ یک از طرفین معترض نشود، پرونده هر سه دادگاه را پشت سر می گذارد و حدود یکسال طول خواهد کشید.

 

شرایط طلاق به درخواست زوجه باکره

 

مهریه زوجه باکره در طلاق نصف می شود.

طلاق یک طرفه زوجه باکره ، با توجه به اینکه زندگی مشترک را آغاز نکرده، برای وقتی است که زوجه به حق حبس رجوع کرده باشد. نظردادن راجع به این موضوع بسیار نیازمند تخصص است پس پیشنهاد میکنیم حتما با وکیل بابک خوانساری مشاوره بگیرید زیرا گاهی لازم است از راه هایی مثل مطالبه نفقه معوقه ، الزام به تهیه مسکن، مطالبه مهریه و … وارد شوید.

 

دادخواست طلاق از طرف زن و مهریه

 

اگر زن بتواند یکی از شروط سند ازدواج را اثبات کند، وکیل شوهر در طلاق بذل می شود و اختیار به زن واگذار می شود که به وکالت از شوهر هر مقدار از مهریه را قبول کند و اگر از طریق عسر و حرج دادگاه را مجاب کند که زوج را اجبار به طلاق کند میزان مهریه بستگی به نظر قاضی و خود زوجه دارد.

 

طلاق به تقاضای زوجه و حضانت فرزند

 

قانون طلاق مربوط به قانون مدنی و قانون حمایت خانواده است ماده  ۲۹ قانون حمایت از خانواده در پرونده طلاق ، می گوید: اگر قبلا تکلیف حضانت فرزندان مشخص نشده باشد باید در حکم طلاق نسبت به آن اظهار نظر قضایی شود. قانون، نگهداری فرزندان تا پایان ۷ سالگی با مادر می داند و بعد از آن با پدر است، تا ۹ سال برای دختران و ۱۵ سال برای پسران. بعد از این سنین، حضانت از نظر قانون به خود انتخاب بچه ها بستگی دارد. اما در اعطای حضانت قاضی مصلحت فرزندان رعایت می شود به این معنی که مهم نیست بچه چند ساله است و حضانت او طبق قانون با چه شخصی است، مهم آن است که قاضی تشخیص دهد برای کودک بهتر است که نزد کدام والد و یل حتی شخص دیگری باشد.

برای کسب اطلاعات بشتر در مورد طلاق قضایی به مطالب مربوطه مراجعه کنید یا با مشاوران ما در موسسه حقوقی بابک خوانساری تماس بگیرید.