مجازات نداشتن حجاب در خودرو

نداشتن حجاب در خودرو جرم است ؟

کشف حجاب یا بی حجابی اگرچه با مفهوم بد حجابی متفاوت است، اما به نظر می رسد منظور قانون گذار، نداشتن حجاب است. البته می توان گفت که از نظر قانون تفاوتی بین این دو وجود ندارد.

در اینجا می خواهیم اشاره داشته باشیم به کشف حجاب در خودرو امری که بار ها در جامعه دیده شده است.

در ماده ۱۰۲ قانون تعزیرات این گونه بیان می کند:

(زنانی که بدون حجاب شرعی در معابر و انظار عمومی ظاهر شوند، به تعزیر تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم خواهند شد.)

البته که این نوع برخوردها باعث می شود که افراد از حجاب و اسلام بسیار دور و گریزان شوند. و اصلاٌ جنبه خوبی ندارد.

در قانون تعزیرات سال ۷۵ شلاق بر داشته می شود و حبس جایگزین آن می شود .

کشف حجاب در خودرو

طبق تبصره ماده ۶۳۸:

تبصره – زنانی که بدون حجاب شرعی در معابر و انظار عمومی ظاهر شوند به حبس از ده روز تا دو ماه و یا از پنجاه هزار تا پانصد هزار ریال جزای نقدی محکوم خواهند شد.

کشف حجاب در خودرو

به این نکته هم باید توجه کرد که نداشتن حجاب در خودرو هم جرم است. و طبق نظر عموم که می گویند داخل خودرو هم مانند داخل منزل جزء حریم خصوصی می شود متأ سفانه در قانون ایران اینگونه نیست. و بی حجابی در خودرو طبق نظر قانونگذار جرم است.

لذا کشف حجاب در خودرو کشف حجاب در اماکن عمومی محسوب می شود و جریمه هم دارد. که شامل ۱۰۰ هزار تومان جریمه به همراه ۱۰ نمره منفی مجازات آن خواهد بود.

و اینکه ابتدا برای مالک خودرو پیامک ارسال می شود به منظور تذکر دادن و پلاک ماشین هم ثبت می شود. و این پیام تنها جنبه ارشادی دارد. و اگر تکرار شود پیامکی ترسال می شود که ظرف 10 روز به کلانتر یمحل خود مراجعه کنید.

چون برای بار دوم پیامک ارسال می شود لازم است که مالک خودرو حضوری به کلانتری مراجعه کند. همراه با کد تخلفی که براش پیامک شده است. اما اگر مالک خودرو به کلانتری مراجعه نکند و تعهد کتبی ندهد بعد از مدت یک ماه خودرو توقیف می شود. و به پارکینگ انتقال داده می شود و مراحل قانونیش طی می شود.

نتیجه گیری

پس داخل خودرو، طبق نظر قانونگذار حریم خصوصی محسوب نمی شود. و کشف حجاب و نداشتن حجاب در آن جرم و شامل جریمه نقدی و نمره منفی برای خودرو محسوب می شود. تنها داشبورد خودرو رو می توان حریم خصوصی در نظر گرفت.

 

برای مشاوره حقوقی با دفتر ما در بوشهر و بندرگناوه تماس بگیرید یا از مشاوره حضوری بهره مند شوید.

بابک خوانساری وکیل پایه یک دادگستری در بوشهر و بندر گناوه