فرزند خواندگی

 

شرایط فرزند خواندگی طبق قانون جدید:

در قانون قبلی فقط فرزند بی‌سرپرست اجازه واگذاری به خانواده ها را داشت. اما اکنون کودکان بدسرپرست هم می‌توانند به خانواده‌ها سپرده شوند. به شرط اینکه قاضی این موضوع برایش ثابت شود که خانواده جدید می‌تواند کودک را به سرپرستی بگیرد. در این راستا بهزیستی فقط نقش مشاور و کارشناس را دارد. در گذشته یک‌سوم مال باید به نام فرزند می‌شد. این در حالی بود که خیلی از خانواده‌ها شرایط خوبی داشتند اما از نظر مالی درآمد بالایی نداشتند. در نتیجه در قانون جدید آمده مسئولیت سپردن کودکان در چنین خانواده‌هایی با بررسی تمهیدات از سوی قاضی پرونده انجام شود و قاضی بر اساس آن تصمیم بگیرد.

مطابق قانون هر کسی که برای فرزند خواندگی اقدام کند صلاحیتش در مدت ۲ماه تأیید و پس از تأیید قاضی کودک سپرده می‌شود. 

فرزند خواندگی

اولویت واگذاری فرزند به خانواده‌ها:

اولین مورد اینست که باید پنج سال از ازدواج متقاضیانی که فرزند ندارند گذشته باشد و مدارکی مبنی بر بچه‌دار نشدن‌شان از سوی پزشک قانونی به سازمان بهزیستی ارائه کنند.

دوم اولویت با دختران و زنانی است که بیش از ۳۰سال سن دارند و هنوز مجرد هستند. همچنین زنانی که ازدواج کرده‌اند و در حال حاضر تنها زندگی می کنند جزو اولویت‌های سازمان بهزیستی برای سپردن کودک محسوب می‌شوند.

در مرحله سوم  اولویت با والدینی است که فرزند دارند اما متقاضی فرزند خواندگی دیگری هستند. که البته در این میان اولویت با زوجینی است که بچه‌دار نمی‌شوند. از سوی دیگر، پدر و مادرهایی که سن‌شان کمتر از ۵۰سال است نسبت به مابقی افراد در اولویت هستند.

خانواده ها 6 ماه تحت نظر هستند:

این خانواده‌ها پس از گذراندن تمام مراحل، ۶ماه زیرنظر مشاوران بوده و سپس حکم فرزند خواندگی دائم صادر می‌شود.

خانواده‌های متقاضی در ابتدا باید تشکیل پرونده دهند و مدارک خود را مبنی بر نداشتن اعتیاد، تمکن مالی، سلامت روح و جسم و غیره ارائه دهند. سپس مددکار سازمان از محل سکونت آنها تحقیق کرده و در نهایت پرونده در کمیته ویژه در سازمان بهزیستی هر استان پیگیری و بررسی می‌شود. پس از سپری کردن مراحل قانونی، خانواده متقاضی فرزندخواندگی، فرزند مورد نظرشان را تحویل می‌گیرند.

پس از اینکه قاضی حکم واگذاری فرزند را صادر کرد، کودک به مدت ۶ ماه آزمایشی نزد والدین فرستاده می شود و در صورتی که پذیرش و ارتباط از هر دو طرف صورت گیرد و مشکلی ایجاد نشود، حکم دائمی از سوی قاضی صادر می شود. در برخی موارد نیز به دلایل مختلف کودک مجددا به بهزیستی برگردانده می شود. که در این صورت بعضی از کودکان دچار افسردگی یا بی قراری می شوند. به همین دلیل است که روند واگذاری کمی طولانی است تا این گونه مشکلات رخ ندهد.

در این مدت مشاوران همراه با خانواده حضور دارند تا از مشکلاتی که شاید برای کودک ایجاد شود، جلوگیری کنند.

بر اساس قانون جدید فرزندخواندگی، اموال و دارایی های خانواده متقاضی بررسی می شود. و با توجه به شرایط خانواده، قاضی حکم می دهد که چه اموالی به فرزندخوانده برسد. اما در قانون قدیم درصدی از اموال به اسم کودک می شد که این در قانون جدید حذف شده و به قاضی سپرده شده است.

طبق قانون، فرزندخوانده ارث نمی برد. کودکی که سال ها همانند فرزند اصلی والدین در خانواده بزرگ می شود، بعد از فوت والدین، فرزندان اصلی ارث می برند اما فرزندخوانده خیر. در این صورت کودک هیچ سهمی ندارد و مجددا به نقطه صفر می رسد و به بهزیستی مراجعه می کند.

جلوگیری از ناسازگاری و فرار کودک

نکات مهم درباره بهترین زمان اعلام فرزندخواندگی به کودک: برای این اقدام ۸سالگی بهترین زمان است. باید در این سن به کودک گفته شود که در بهزیستی بوده و این خانواده، او را به فرزندی پذیرفته است. البته این موضوع باید به صورت قصه و بازی به کودکان گفته شود. اگر بزرگتر شوند و به یک‌باره از راه‌های گوناگون این موضوع به گوش‌شان برسد دچار ناسازگاری، فرار از منزل یا آسیب‌های مختلفی می‌شوند.

عنوان کردن موضوع فرزندخواندگی باعث نمی‌شود که میان فرزند و والدین فاصله بیفتد و عوارض آن بسیار کمتر از عنوان ناگهانی این موضوع است. تمامی آمارها حاکی از آن است که به ازای هر کودک بهزیستی ۵/۷ خانواده متقاضی برای فرزندخواندگی وجود دارد. و بهترین و سالم‌ترین حالت برای هر انسانی، بزرگ شدن در کانون گرم خانواده است. بدیهی است کاهش مشکلات افراد برای فرزندخواندگی به‌طور حتم به‌نفع جامعه ایران و ایرانیان در آینده خواهد بود.

یکی از بندهای جدید به تصویب رسیده این است که قانون اجازه داده ایرانیان خارج از کشور هم متقاضی فرزند باشند.  همچنین کودکان زیر ۱۶سال و بدسرپرست که در گذشته امکان واگذاری آنها وجود نداشت، شرایط فرزندخواندگی‌شان فراهم شده است. اما سازمان بهزیستی آمارهایی نیز از کودکانی که نگهداری می‌کند ارائه داده است. براساس این اطلاعات، سالانه حدود ۱۵۰۰ کودک به فرزندخواندگی سپرده می‌شوند. در این میان، ۸۰۰ کودک از مراکز سازمان بهزیستی ترخیص می‌شوند. که بعد از رسیدن به سن ۱۸سالگی یا ازدواج یا سربازی و تحصیلات دانشگاهی، از مراکز خارج می‌شوند. البته مددکاران ما چندین سال آنها را حمایت می‌کنند.

 

برای مشاوره حقوقی با دفتر ما در بوشهر و بندرگناوه تماس بگیرید یا از مشاوره حضوری بهره مند شوید.

بابک خوانساری وکیل پایه یک دادگستری در بوشهر و بندر گناوه